Sivilce Akne Tedavisi İçin Lazer Uygulamaları

Sivilce Akne Tedavisi İçin Lazer Uygulamaları Zaman zaman herkesin cildinde sivilce izleri oluşabilir. Ancak bazen geride kalan yara izleri sadece cilde zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda kendinize olan güveninizi de sarsar. Gelişen teknoloji ile birlikte akne tedavisi artık lazer ile sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. Akne Ve Akne İzleri Nasıl Oluşur?   Akne, ölü cilt hücreleri ve sebumun bakterilerle birlikte cildinizin gözeneklerinde birikmesiyle birlikte iltihap ve lezyonların oluşumu sonucu ortaya çıkar. Vücudunuzun bu hasarı düzeltmek için kendi mekanizması vardır. Fizyolojik sistemimiz daha fazla kolajen oluşturarak bu hasarı onarır. Fakat bu kendi kendine onarım sonrası cildinizde çentikler oluşturarak (fazla kolajen oluşumu nedeniyle) cilt dokunuzu değiştirir. Başka bir deyişle cildiniz iyileşmeye başladığında geride akne izleri kalır. Cildinizin oluşturduğu kolajen miktarına bağlı olarak oluşan akne izleri 2 tipe ayrılır. 1- Atrofik Skarlar Akne tedavisi işlemi sırasında doku kaybı olursa skar da denilen yaralar oluşur. Derin yaralar, M şekilli yuvarlanma izleri ve boxkar izleri (geniş […]

Sivilce Akne Tedavisi İçin Lazer Uygulamaları

Sivilce Akne Tedavisi İçin Lazer Uygulamaları Zaman zaman herkesin cildinde sivilce izleri oluşabilir. Ancak bazen geride kalan yara izleri sadece cilde zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda kendinize olan güveninizi de sarsar. Gelişen teknoloji ile birlikte akne tedavisi artık lazer ile sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor.

Akne Ve Akne İzleri Nasıl Oluşur?

Akne Ve Akne İzleri Nasıl Oluşur?

Sivilce Akne Tedavisi İçin Lazer Uygulamaları

 

Akne, ölü cilt hücreleri ve sebumun bakterilerle birlikte cildinizin gözeneklerinde birikmesiyle birlikte iltihap ve lezyonların oluşumu sonucu ortaya çıkar. Vücudunuzun bu hasarı düzeltmek için kendi mekanizması vardır. Fizyolojik sistemimiz daha fazla kolajen oluşturarak bu hasarı onarır.

Fakat bu kendi kendine onarım sonrası cildinizde çentikler oluşturarak (fazla kolajen oluşumu nedeniyle) cilt dokunuzu değiştirir. Başka bir deyişle cildiniz iyileşmeye başladığında geride akne izleri kalır. Cildinizin oluşturduğu kolajen miktarına bağlı olarak oluşan akne izleri 2 tipe ayrılır.

1- Atrofik Skarlar

Akne tedavisi işlemi sırasında doku kaybı olursa skar da denilen yaralar oluşur. Derin yaralar, M şekilli yuvarlanma izleri ve boxkar izleri (geniş tabanlı U şekilli izler) yaygın görülen 3 tip atrofik skarlardır.

2- Hipertrofik Ve Keloidal Skarlar

Bu tip yara izleri cildiniz çok fazla kolajen oluşturduğunda, daha çok sırt bölgelerinde ortaya çıkar. Sivilce bulunan bölgelerde kolajen demetleri oluşur. Keloidler akneden etkilenen alanın ötesine yayılabilen kırmızı –mor kabarcıklar şeklinde görülür. Bu duruma koyu tenli kişilerde daha çok rastlanır.

Akne skarlaşması çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Bitkisel ve kozmetik ürünlerin yanı sıra son zamanlarda lazer etkileyici bir sivilce tedavisi seçeneği olarak görülmektedir.

Lazer ile Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer ile Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilce Akne Tedavisi İçin Lazer Uygulamaları

 

Lazer ışınları dar bir dalga boyunda sınırlanmış çok yoğun tek renkli ışıklardır. Bu monokromatik ışıklar, cildinizde dermal fibroblastları ( cildinizdeki bağ dokuları oluşturabilen ve yara iyileşmesini kolaylaştıran hücreler) uyarmak için kullanılır. Bu fibroblastlar skarlaşmadan dolayı kaybolan kolajen ve elastini tekrar oluştururlar.

Genellikle yüzdeki akne tedavisi için ablatif ve nonablatif lazerler kullanılır.

Sivilce Yara İzlerini Gidermede Lazer Tedavisinin Türleri

Sivilce yara izlerini gidermek için kullanılan lazerler çoğunlukla iki kategoriye ayrılır.

Ablatif Lazer Sivilce Tedavisi

Bu lazerler akne izlerini etkili bir şekilde temizleyebilir. Hasarlı dokuyu buharlaştırarak veya eriterek uzaklaştırırlar. En yaygın kullanılan ablatif lazerler Erbium YAG ve Karbondioksit lazerlerdir. Bunlar

skar yüzeyini aşındırır ve cildin altındaki kolajen liflerini sıkılaştırır.  Ablatif lazer uygulamasında iyileşme süresi uzundur.

Ablatif Olmayan Lazer Akne Tedavisi

Ablatif Olmayan Lazer Akne Tedavisi

Sivilce Akne Tedavisi İçin Lazer Uygulamaları

 

Ablatif olmayan lazer uygulamasında iyileşme süreci daha kısadır. Ancak sonuçlar ablatif lazer sonuçlarından daha az etkileyicidir. Bu lazerler cildinizden dokuyu uzaklaştırmaz, kolajen gelişimini arttırır ve cildinizi sıkılaştırır. Akne skar tedavisinde kullanılan en yaygın non-ablatif lazer türleri diyot ve Nd YAG lazerlerdir.

1.  CO2 Lazer Tedavisi

Bu, sivilce tedavisi işleminde oldukça etkili bir yoludur. Fraksiyonel CO2 lazer, cilt katmanlarınızda derin küçük mikroskopik delikler oluşturur. Böylece o bölgede kolajen gelişimi kolaylaşır ve akne izleri yumuşar. Bu tedavi sadece cildin etkilenen bölgesini tedavi eder, çevredeki alanı sağlam bırakır.

2. Dual Fraxel Lazer Tedavisi

Bu yüzdeki akne tedavisi yönteminde, akne izlerine karşı iki farklı dalga boyunda lazer ışını kullanılarak uygulanır. Bu süreç ciltte hücre büyümesini hızlandırır. Bu iki lazer türü cildin ihtiyacına göre tek tek ya da kombine olarak kullanılır.

3. Fraksiyonel Lazer Sivilce Tedavisi

Bu tedavide yüzey yenileme sırasında hastanın ihtiyaçlarına göre çeşitli yoğunlukta lazer ışınları kullanılır. Yüz dışında vücudun diğer bölgelerine uygulanabilir.

4. Yoğun Etkili Işık (IPL)

Bu tedavi akne izlerinin iyileşmesi için mükemmel sonuç verir. Cilt dokusunu etkilemez bunun yerine skarın rengine odaklanır ve cildi eski rengine geri çevirir. Ayrıca akne oluşturucu bakterileri de ortadan kaldırır.

5. V- Işın Lazer Tedavisi

Cildiniz sivilce izleri nedeniyle kızarıklık geliştirmişse, bu sivilce tedavisi kızarıklığı giderecektir. Tedavide kullanılan yoğun lazer ışınları tarafından üretilen ısı, cildin en üst tabakasındaki besinleri ve oksijeni tahrip eder. Ölü deri hücreleri dökülür ve cildiniz o bölgede yeni deri hücreleri oluşturur.

6. Düzgün Işınımlı Lazer Tedavisi

Bu yüzdeki sivilce tedavisi yöntemi, akne sonrası oluşan izleri oldukça etkili bir şekilde yok eder. Cildin kolajen gelişimini uyarır. Yaraların tamamen iyileşmesi için birden fazla seans gerekebilir.

7. PRP Ve Mikroenjeksiyon

Bu tedavi ile cildinizin doğal İyileşme süreci hızlanır ve cildiniz sıkılaşır.

8.  eMatrix sublative Yenilenme

Bu tedavi yöntemi ile cildiniz nemlenir. Sivilce yaraları ve kırışıklar azalır. Cilt dokusu geliştirilir. Bu amaçla radyo frekansı darbeleri kullanılır.

9. Erbiyum

Bu uygulama sırasında cildinizdeki kolajen, lazeri oldukça iyi emer ve cilt katmanlarındaki iyileşmeyi, yeniden oluşumu destekler.

10. Kırılgan Lazer ile Sivilcelerde Tedavi

Kırılgan lazer cilt dokularında kolajen gelişimini hızlandırır ve akne izlerini yumuşatır. Bu tedavi sadece sivilce izlerini ortadan kaldırmaz aynı zamanda cildi sıklaştırır, kırışıkları azaltır, dokuları iyileştirir.

Benzer Yazılar

Taze Soğanın Şaşırtıcı Faydaları ve Etkileri

Sağlık 55 dakika önce

Taze soğanın faydalı etkilerini keşfedin! Besin değerleri, antioksidan içeriği, sindirim sistemi ve kardiyovasküler sağlık üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.

Demans Hastalığı: Ümit Veren Tedavi Yöntemleri

Sağlık 20 saat önce

Demans hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Geleneksel ve umut veren yeni tedavi yöntemlerini keşfedin. Demansla başa çıkmanın yolları ve aileler için destek kaynakları.

Hafızayı Güçlendiren Kuruyemişler: Şaşırtıcı Faydaları

Sağlık 20 saat önce

Kuruyemişlerin hafızayı güçlendiren şaşırtıcı faydalarını keşfedin. Ceviz, badem, fındık, kaju fıstığı, ay çekirdeği ve kabak çekirdeğiyle hafıza performansını arttırın.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Sitemizde yayınlamam bütün yazılar bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Kesinlikle Doktorunuza Danışmadan Hiç bir şey yapmayın.