Patau Sendromu Trizomi 13 Hastalığı Neden Olur, Tedavisi Var Mı?

Patau Sendromu Trizomi 13 Hastalığı Neden Olur, Tedavisi Var Mı? Bir çok kişide görülen Patau Sendromu (Trizomi 13) Hastalığı, meydana gelen anomali durumların biri olarak da karşımıza çıkmaktadır. Özellikle 10.000 bebekten bir tanesinde görülen bir durumdur. Tıpkı down sendromunda olduğu gibi bu da kromozom onlardan kaynaklanan bir hastalık türü olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlarda kromozom 13 isimli kromozomun 2 kopya olması gerekirken 3 kopya olması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumda bebeklerde bazı zihinsel ve de aynı zamanda fiziksel problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum genetiksel faktörlerle olabilir ya da tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmemektedir. Ancak çocuğun hayatını zorlaştıran bazı sorunlara neden olmaktadır. Patau Sendromu (Trizomi 13) Tedavi Yöntemleri    Bu hastalığın neden olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte bilim insanlarına göre bu durumun temel nedenleri arasında akraba evliliği ya da bazı genetik sorunlar yatmaktadır. Özellikle geç dönemlerde yaşanan gebelikler de bu tarz durumların olma nedenlerini artırmaktadır. Ayrıca bu hastalığın ne yazık […]

Patau Sendromu Trizomi 13 Hastalığı Neden Olur, Tedavisi Var Mı?

Patau Sendromu Trizomi 13 Hastalığı Neden Olur, Tedavisi Var Mı? Bir çok kişide görülen Patau Sendromu (Trizomi 13) Hastalığı, meydana gelen anomali durumların biri olarak da karşımıza çıkmaktadır. Özellikle 10.000 bebekten bir tanesinde görülen bir durumdur. Tıpkı down sendromunda olduğu gibi bu da kromozom onlardan kaynaklanan bir hastalık türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnsanlarda kromozom 13 isimli kromozomun 2 kopya olması gerekirken 3 kopya olması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumda bebeklerde bazı zihinsel ve de aynı zamanda fiziksel problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum genetiksel faktörlerle olabilir ya da tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmemektedir. Ancak çocuğun hayatını zorlaştıran bazı sorunlara neden olmaktadır.

Patau Sendromu (Trizomi 13) Tedavi Yöntemleri 

Patau Sendromu (Trizomi 13) Tedavi Yöntemleri

Patau Sendromu Trizomi 13 Hastalığı Neden Olur, Tedavisi Var Mı?

 

Bu hastalığın neden olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte bilim insanlarına göre bu durumun temel nedenleri arasında akraba evliliği ya da bazı genetik sorunlar yatmaktadır. Özellikle geç dönemlerde yaşanan gebelikler de bu tarz durumların olma nedenlerini artırmaktadır.

Ayrıca bu hastalığın ne yazık ki tam şekilde bir tedavisi mümkün değildir. Ancak dünyaya bu sorunla gelen birçok bebek hasar yoksa uzun yıllar sıkıntısız bir şekilde yaşama imkanı da bulabilir. Ancak bu hastalıkla dünyaya gelen ve büyük fiziksel ya da zihinsel problemler yaşayan çocuğun beklediği durumlar çok daha zorlayıcı olacaktır. Bu sebeple düşündüğümüzde patau sendromu tedavi yöntemleri net olarak bulunmamaktadır.

Patau Sendromu Belirtileri Neler? 

Patau Sendromu Belirtileri Neler?

Patau Sendromu Trizomi 13 Hastalığı Neden Olur, Tedavisi Var Mı?

 

Bu hastalığın birçok farklı Belirtileri görülebilir. Özellikle çocuklarda merkezi sinir sisteminde yaşanan patolojiler bu durumun anomali olarak görülmesi ve belirtileri arasında da sayılmaktadır. Ya da gözüyle ilgili patolojiler yarık, dudak ve

damak gibi sorunların ortaya çıkması da yine bu hastalığın habercisi olarak karşımıza çıkabilir.

Aynı zamanda başparmak küçük parmak yağa nadir görülse de orada parmakta görülen zayıf yalı. Yine bunun hardalın habercisi olarak görülebilmektedir. Göbek kordonunun normalde çift olması gerekirken, tek göbek kordonu varsa bu durumda çocuğun bu tarz bir kalıtsal hastalığa neden olabileceği düşünülmektedir. Patau Sendromu (Trizomi 13) Belirtileri birden fazla yöntemlerle. Ortaya çıkarılabilir.

Patau Sendromu (Trizomi 13) Yaşam Süresi

Patau Sendromu (Trizomi 13) Yaşam Süresi

Patau Sendromu Trizomi 13 Hastalığı Neden Olur, Tedavisi Var Mı?

 

Aynı zamanda çocuklar yumru ayak, kalp ve böbrek patolojilerin görülmesi yine aynı şekilde bu tarz hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Ya da üroloji ürogenital bölgelerde gelişimsel olarak üreme sistemlerinde bazı anomalilerin mevcut olması ayriyeten sağ kalan bireylerde zeka geriliği sıklıkla nöbet geçirmelerine meydana gelmesi bu hastalığa yaratan sorunlardan biridir.

Bu hastalığa yakalananların genellikle yaşam süresi oldukça kısa olup, ne yazık ki tam olarak bir tedavisi de bulunmamaktadır. Patau Sendromu (Trizomi 13) Yaşam süresi genellikle 2 buçuk gün ortalama olarak hesaplanmıştır. Bu tarz hastalıklara sahip olan bebeklerin ömrü oldukça kısadır.

Hastalıkla İlişkili Olan Genler

Hastalıkla İlişkili Olan Genler

Patau Sendromu Trizomi 13 Hastalığı Neden Olur, Tedavisi Var Mı?

 

Bu hastalar neden olan şeylerden biri tam olarak bilmemekle birlikte genellikle genetik olarak aktarılan özellikle akraba evliliği gibi durumlardan. Olabileceği düşünülmektedir. Bu noktada sorun genellikle 13 ve 14 kromozomlar arasında görülmektedir. Fazla olan 13 kromozom %90 civarında sıklıkla annenin birinci mayoz bölmesindeki ayrılma hatasından sonra ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Ayrıca buradaki bu kromozomlardaki vakalar dans sendromundan daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkmakta ve daha fazla rahatsızlık yüzdesi içermektedir. Patau Sendromu (Trizomi 13) Nedenlere birden fazla Şeylere bağlanabileceği gibi tam olarak nedenleri tıp dünyasında açıklamakla birlikte bu tarz sorunlarda çocuğun yaşam süresinde oldukça kısa ve kısıtlı olmaktadır. Bu nedenle aile bilinçlendirilmelidir.

Benzer Yazılar

Demans Hastalığı: Ümit Veren Tedavi Yöntemleri

Sağlık 14 saat önce

Demans hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Geleneksel ve umut veren yeni tedavi yöntemlerini keşfedin. Demansla başa çıkmanın yolları ve aileler için destek kaynakları.

Hafızayı Güçlendiren Kuruyemişler: Şaşırtıcı Faydaları

Sağlık 14 saat önce

Kuruyemişlerin hafızayı güçlendiren şaşırtıcı faydalarını keşfedin. Ceviz, badem, fındık, kaju fıstığı, ay çekirdeği ve kabak çekirdeğiyle hafıza performansını arttırın.

Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sağlık 14 saat önce

Kızamık hastalığının belirtileri, nedenleri, tedavisi, ve önlenmesi hakkında bilmeniz gereken her şey. Kızamık aşısı ve komplikasyonları hakkında detaylı bilgi.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Sitemizde yayınlamam bütün yazılar bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Kesinlikle Doktorunuza Danışmadan Hiç bir şey yapmayın.