Makat Çatlağı Ameliyatsız Nasıl Geçer?

Makat çatlağı ya da diğer ismi ile Anal Fissür cerrahi ve ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. Bu durum anal bölgedeki mukozanın ve epital dokunun yırtılması olarak tanımlanır. Makatta çatlak olarak da bilinen bu rahatsızlık hastalarda dışkılama esnasında cam batması hissi şeklinde kendini belli eder. Makat çatlağı ameliyatsız nasıl geçer diye araştırıldığında genellikle lazer ile tedavinin tercih edildiği görülür. Bu yöntemde iyileşme süresi cerrahi uygulamaya kıyasla biraz daha kısadır. Makat Çatlağı Nedir? Makat bölgesinde en fazla rastlanan durumlardan biridir çatlak halidir. Her yaşta ortaya çıkabilen makat çatlağı farklı sebeplerden kaynaklanır. İshal, uzun süreli kabızlık, sürekli dışkı yumuşatıcıların kullanılması, hamilelik döneminde hormonlarda görülen değişimler, çatlak oluşumunu tetikler. Çatlama şikayeti olan kişiler tuvalete gitmekten kaçınma ve şiddetli ağrı hisleri yaşarlar. Sorunun tedavi edilebilmesi için önce ameliyatsız yöntemler denenir. Eğer bunlardan olumlu sonuç alınmazsa bu durumda cerrahi işlemlere geçilir. Tüm tedavi şekillerinin uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir. Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir? Kaşıntı, makatta kanama, dışkılama […]

Makat Çatlağı Ameliyatsız Nasıl Geçer?

Makat çatlağı ya da diğer ismi ile Anal Fissür cerrahi ve ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. Bu durum anal bölgedeki mukozanın ve epital dokunun yırtılması olarak tanımlanır. Makatta çatlak olarak da bilinen bu rahatsızlık hastalarda dışkılama esnasında cam batması hissi şeklinde kendini belli eder. Makat çatlağı ameliyatsız nasıl geçer diye araştırıldığında genellikle lazer ile tedavinin tercih edildiği görülür. Bu yöntemde iyileşme süresi cerrahi uygulamaya kıyasla biraz daha kısadır.

Makat Çatlağı Nedir?

Makat Çatlağı Nedir

Makat Çatlağı Nedir

Makat bölgesinde en fazla rastlanan durumlardan biridir çatlak halidir. Her yaşta ortaya çıkabilen makat çatlağı farklı sebeplerden kaynaklanır. İshal, uzun süreli kabızlık, sürekli dışkı yumuşatıcıların kullanılması, hamilelik döneminde hormonlarda görülen değişimler, çatlak oluşumunu tetikler. Çatlama şikayeti olan kişiler tuvalete gitmekten kaçınma ve şiddetli ağrı hisleri yaşarlar. Sorunun tedavi edilebilmesi için önce ameliyatsız yöntemler denenir. Eğer bunlardan olumlu sonuç alınmazsa bu durumda cerrahi işlemlere geçilir. Tüm tedavi şekillerinin uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir

Kaşıntı, makatta kanama, dışkılama sırasında ve sonrasında ağrı, dışkılama esnasında cam çiziyormuş gibi acı gibi durumlar makat çatlağı belirtileri arasında yer alır. Yavaş yavaş ortaya çıkan anal fissür erken dönemde tedavi edilebilir. Çatlak halinde ağrı oluştuğundan hastalar çok geçmeden doktora başvururlar. Akut ve kronik makat çatlakları için uygulanacak tedaviler birbiriyle aynı değildir.

Makat Çatlağı İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

Makat Çatlağı İçin Alınacak Önlemler

Makat Çatlağı İçin Alınacak Önlemler

Uzman eşliğinde uygulanabilecek çeşitli makat çatlağı tedavileri vardır. Bunlar arasında diyet uygulaması, lokal anestezik kremler, çinko oksit, kortizonlu yumuşatıcılar, dışkı yumuşatıcılar, oturma banyosu, gümüş nitrat tedavisi, makas kası basıncını düşüren ilaçlar, kalsiyum kanal brokeri ve nitrogliserinli krem yer alır. Her biri farklı şekilde uygulanan yöntemler arasında diyet oldukça önemlidir. Hastaların dışkılama esnasında zorlanmamaları için günde ortalama 20- 25 mg lifli gıdalar tüketmeleri gerekir. Ayrıca günlük 2 litre su içilmeli, baharatlı, ekşi ve acı gıdalardan uzak durulmalıdır.

Makat Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir?

Makat Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir

Makat Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir

Ameliyatsız makat çatlağı tedavileri arasında en bilinen yöntemlerden biri lazer uygulamasıdır. Bu işlem esnasında çatlak olan bölge yakılarak çatlağın yok olması sağlanır. Kas geçici süreyle felç olur. Kan dolaşımının düzenli olması desteklenir. Hastalar kısa sürede günlük hayatlarına dönebilirler. Ameliyatsız tedavilerin en önemli avantajlarından biri budur. Tedavi sonrasında hastaların istirahat etmelerine gerek yoktur. Ayrıca kanama, apse ya da başka tür komplikasyonlar ortaya çıkmaz.

Benzer Yazılar

Taze Soğanın Şaşırtıcı Faydaları ve Etkileri

Sağlık 4 saat önce

Taze soğanın faydalı etkilerini keşfedin! Besin değerleri, antioksidan içeriği, sindirim sistemi ve kardiyovasküler sağlık üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.

Demans Hastalığı: Ümit Veren Tedavi Yöntemleri

Sağlık 22 saat önce

Demans hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Geleneksel ve umut veren yeni tedavi yöntemlerini keşfedin. Demansla başa çıkmanın yolları ve aileler için destek kaynakları.

Hafızayı Güçlendiren Kuruyemişler: Şaşırtıcı Faydaları

Sağlık 23 saat önce

Kuruyemişlerin hafızayı güçlendiren şaşırtıcı faydalarını keşfedin. Ceviz, badem, fındık, kaju fıstığı, ay çekirdeği ve kabak çekirdeğiyle hafıza performansını arttırın.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Sitemizde yayınlamam bütün yazılar bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Kesinlikle Doktorunuza Danışmadan Hiç bir şey yapmayın.