Asit Reflü ve Mide Ekşimesi Neyden Kaynaklanır? Neler Yapılabilir?

Birçok insan mide ekşimesi çekmiştir. Çoğu zaman bu ağrı ciddi değildir ve reçetesiz satılan ilaçlar ekşimeyi gidermede yeterli olabilir. Bununla birlikte, bazıları için bu aşırı asitlik, tıbbi müdahale gerektirecek daha ciddi bir sorunla (asit reflü) ilişkili olabilir. Asit Reflü Nedir?   Asit reflüsü (veya gastrik reflü), asidik mide içeriğinin yemek borusuna geri döndüğü bir sindirim bozukluğudur. Mide ekşimesi, asit reflünün en yaygın belirtisidir. Bununla birlikte, yutma güçlüğü, geğirme, ağızda hoş olmayan tat veya ağız kokusu gibi başka semptomlar da mevcut olabilir. Mide ekşimesi ve asit reflüsü, insanların sıklıkla bir eczacıya başvurduğu yaygın rahatsızlıklardır. Asit reflü ve mide ekşimesi nasıl önlenebilir?   Stresi azaltın. Sigarayı bırakın. Baharatlı veya yağlı yiyeceklerden kaçının. Alkol tüketimini sınırlayın. Narenciye, sirke ve domates gibi asitli yiyeceklerden kaçının. Üç ağır öğün yerine birkaç küçük öğün yiyin. Yavaş yiyin ve için. Kahve, çay, çikolata ve bazı alkolsüz içecekler gibi kafein tüketiminizi sınırlayın. Kilonuz standardın üzerindeyse biraz kilo verin. Hangi Ürünler Rahatlama Sağlayabilir? Mide […]

Asit Reflü ve Mide Ekşimesi Neyden Kaynaklanır? Neler Yapılabilir?

Birçok insan mide ekşimesi çekmiştir. Çoğu zaman bu ağrı ciddi değildir ve reçetesiz satılan ilaçlar ekşimeyi gidermede yeterli olabilir. Bununla birlikte, bazıları için bu aşırı asitlik, tıbbi müdahale gerektirecek daha ciddi bir sorunla (asit reflü) ilişkili olabilir.

Asit Reflü Nedir?

Asit Reflü Nedir

Asit Reflü Nedir

 

Asit reflüsü (veya gastrik reflü), asidik mide içeriğinin yemek borusuna geri döndüğü bir sindirim bozukluğudur. Mide ekşimesi, asit reflünün en yaygın belirtisidir. Bununla birlikte, yutma güçlüğü, geğirme, ağızda hoş olmayan tat veya ağız kokusu gibi başka semptomlar da mevcut olabilir.

Mide ekşimesi ve asit reflüsü, insanların sıklıkla bir eczacıya başvurduğu yaygın rahatsızlıklardır.

Asit reflü ve mide ekşimesi nasıl önlenebilir?

mide ekşimesi nasıl önlenebilir

mide ekşimesi nasıl önlenebilir

 

 • Stresi azaltın.
 • Sigarayı bırakın.
 • Baharatlı veya yağlı yiyeceklerden kaçının.
 • Alkol tüketimini sınırlayın.
 • Narenciye, sirke ve domates gibi asitli yiyeceklerden kaçının.
 • Üç ağır öğün yerine birkaç küçük öğün yiyin. Yavaş yiyin ve için.
 • Kahve, çay, çikolata ve bazı alkolsüz içecekler gibi kafein tüketiminizi sınırlayın.
 • Kilonuz standardın üzerindeyse biraz kilo verin.

Hangi Ürünler Rahatlama Sağlayabilir?

Mide ekşimesini gidermek için bazı reçetesiz ilaçlar alınabilir.

Antasitler

Antasitler, midede bulunan aşırı asidi nötralize ederek etki eder. Hızlı etkileri nedeniyle keskin mide ekşimesini rahatlatmak için faydalıdırlar fakat etkileri uzun sürmez.

Bu ürünler ara sıra kullanılmalıdır. Bunları kullanmadan önce eczacınıza danışınız. Bazı ürünler sizin için uygun olmayabilir veya aldığınız ilaçlarla etkileşime girebilir.

Asit Engelleyiciler (H2 Engelleyiciler)

Asit blokerleri midede asit salgısını sınırlayarak etki eder. Etkileri yaklaşık dokuz saat sürer, ancak harekete geçmeleri bir saat kadar sürebilir. Mide yanmasını önlemek için yemeklerden bir saat önce alınmalıdır. Bu ilaç günde bir veya iki kez alınabilir.

Proton Pompa İnhibitörleri (Ppı’ler)

Bu ürünler mide asidini nötralize ederek değil, salgılanmasını önleyerek etki eder. 24 saat boyunca hareket ederler.

Ya semptomlar devam ederse?

Belirtileriniz iki haftadan uzun sürerse, kötüleşirse veya reçetesiz bir ürün aldıktan sonra herhangi bir rahatlama hissetmiyorsanız doktorunuza danışın. Semptomların nedenini belirlemek ve bunları ortadan kaldırmaya çalışmak gerekli olabilir. Ek olarak, durumunuz reçeteli bir tedavi gerektirebilir. Kullanabileceğiniz farklı tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora görünmelisiniz:

 • Geçmişte asit reflü / mide ülseri geçirdiyseniz
 • Ailede mide ülseri öyküsü varsa
 • 60 yaşın üzerindeyseniz
 • Hamile veya emziriyorsanız
 • Dışkınızda kan varsa (siyah dışkı)
 • Mide yanmanıza eşlik eden kolunuzda, omzunuzda veya boynunuzda ağrı varsa

Asit reflü veya mide ekşimesi hakkında herhangi bir sorunuz varsa eczacınızla veya aile hekiminizle konuşun.

Benzer Yazılar

Astım Hastalığı Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Sağlık 2 gün önce

Astım hastalığı hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz. Astım nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir ve kontrol altına alınabilir? Astımın nedenleri, tanısı ve tedavi yöntemleri hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

Ayak Mantarı ile Başa Çıkmanın Güçlü Yolları

Sağlık 2 gün önce

Ayak mantarı nedir, nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir? Doğal yöntemler ve önlemler hakkında bilgi. Ayak mantarı ile mücadele için ipuçları.

Sağlıklı Beslenme İçin Etkili ve Kolay 7 Yöntem

Sağlık 2 gün önce

Sağlıklı beslenme için dengeli planlar, organik ürün tercihleri, su tüketimi ve porsiyon kontrolü gibi yöntemlerle kolay ve etkili bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Sağlıklı atıştırmalıklar seçmek ve hazır gıdalardan kaçınmak da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Sitemizde yayınlamam bütün yazılar bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Kesinlikle Doktorunuza Danışmadan Hiç bir şey yapmayın.