Antidepresanlar Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Antidepresanlar için artıları ve eksileri bildiğinizi mi düşünüyorsunuz? İşte antidepresanlar hakkında hiç duymamış olabileceğiniz bazı şaşırtıcı açıklamalar. Antidepresan Gerçekleri   Antidepresan ilaçlar, depresyon tedavisi için bir seçenektir. Orta ve şiddetli depresyonu olan insanlara yardım ederler. Ancak bu ilaçların yan etkileri olabilir. İşte antidepresan ilaçlar hakkında hiç duymamış olabileceğiniz bazı şaşırtıcı ve bazıları hoşunuza gitmeyecek açıklamalar. Antidepresanlar Karidesleri Tuhaflaştırıyor Muhtemelen su kaynağımızdaki ilaç sızıntılarını duymuşsunuzdur. Kamu sularında Prozac’ın karidesleri çılgınca hareket ettirdiği ortaya çıktı ve iyi bir şekilde değil. Görünüşe göre Prozac gibi antidepresanlardaki aktif bileşenler, karideslerin sinir sistemindeki serotonini artırıyor ve onların güvenli, karanlık sulardan ışığa doğru hareket etmelerine neden olmakta ve bu şekilde yırtıcı hayvanlar tarafından yutulma olasılıkları daha fazla yükselmektedir. Tüm Antidepresanlar Eşit Derecede Etkilidir Doktorunuz size bir tür mutluluk hapı uyguluyorsa, dikkatli olun: American College of Physicians yönergesine göre, bir antidepresanın sizi daha iyi hissettirmede diğerinden daha etkili olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. Ancak, mide bulantısı ve kilo alımı dahil maliyet ve yan […]

Antidepresanlar Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Antidepresanlar için artıları ve eksileri bildiğinizi mi düşünüyorsunuz? İşte antidepresanlar hakkında hiç duymamış olabileceğiniz bazı şaşırtıcı açıklamalar.

Antidepresan Gerçekleri

Antidepresan Gerçekleri

Antidepresan Gerçekleri

 

Antidepresan ilaçlar, depresyon tedavisi için bir seçenektir. Orta ve şiddetli depresyonu olan insanlara yardım ederler. Ancak bu ilaçların yan etkileri olabilir. İşte antidepresan ilaçlar hakkında hiç duymamış olabileceğiniz bazı şaşırtıcı ve bazıları hoşunuza gitmeyecek açıklamalar.

Antidepresanlar Karidesleri Tuhaflaştırıyor

Muhtemelen su kaynağımızdaki ilaç sızıntılarını duymuşsunuzdur. Kamu sularında Prozac’ın karidesleri çılgınca hareket ettirdiği ortaya çıktı ve iyi bir şekilde değil.

Görünüşe göre Prozac gibi antidepresanlardaki aktif bileşenler, karideslerin sinir sistemindeki serotonini artırıyor ve onların güvenli, karanlık sulardan ışığa doğru hareket etmelerine neden olmakta ve bu şekilde yırtıcı hayvanlar tarafından yutulma olasılıkları daha fazla yükselmektedir.

Tüm Antidepresanlar Eşit Derecede Etkilidir

Doktorunuz size bir tür mutluluk hapı uyguluyorsa, dikkatli olun: American College of Physicians yönergesine göre, bir antidepresanın sizi daha iyi hissettirmede diğerinden daha etkili olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. Ancak, mide bulantısı ve kilo alımı dahil maliyet ve yan etkiler değişiklik gösterirler.

Maliyetleri Değişir

Antidepresanların etkinliği çok benzer olsa da fiyatları değildir. Avrupa tüketici Raporları tarafından derlenen rakamlara göre, aylık bir duloksetin (Cymbalta) tedariği “hala patentle korunan bir ilaç” yüksek bir fiyata mal olurken eşdeğer bir fluoksetinin (Prozac) jenerik versiyonunun tedariği daha düşük bir fiyata mal olabilmekte.

Antidepresanlar Cinsel Yaşamınız İçin Hem İyi Hem de Kötüdür

Antidepresanlar Cinsel Yaşamınız İçin Hem İyi Hem de Kötüdür

Antidepresanlar Cinsel Yaşamınız İçin Hem İyi Hem de Kötüdür

 

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) olarak adlandırılan bir antidepresan sınıfının libidoyu düşürücü etkileri iyi bir şekilde belgelenmiş olsa da başka bir yan etki de olmamıştır. Doktorlar, erken boşalma sorunundan dolayı erkekleri tedavi etmek adına SSRI’ları giderek artan bir şekilde etiket dışı reçete ediyorlar.

2006 yılında yapılan bir araştırma, SSRI dapoxetine (Priligy) ile cinsel ilişkiden bir ila üç saat önce alan erkeklerin, plasebo grubu için ikiden az olana kıyasla, ortalama üç dakikadan fazla boşalma süresine sahip olduğunu buldu.

Bazı Erkeklerin Libidoları Asla Geri Dönmez

Düşük libido, erektil disfonksiyon, azalmış genital duyarlılık ve orgazma ulaşma zorlukları, SSRI alan hastaların bildirdiği cinsel yan etkilerden bazılarıdır.

Doktorlar her zaman bu sorunların hasta ilacı almayı bıraktığında kendiliğinden çözüleceğini varsaydılar, ancak birkaç küçük çalışma “ve artan hasta grubu” etkilerin sonsuza kadar devam edebileceğini söylüyor.

Antidepresanlar Spermlere Zarar Verebilir

2009 yılında yapılan bir çalışmada, dört hafta boyunca SSRI paroksetini (Paxil) alan 35 sağlıklı katılımcının %40’ından fazlasında, doğurganlığı etkileyebilecek parçalanmış DNA içeren spermler bulundu.

Erkeklerin spermi paroksetinden çıktıktan sonraki bir ay içinde normale dönmüş olsa da bebek isteyen erkeklerin antidepresanlar konusunda doktorlarına danışmaları gerekir.

Kemikler İçin Kötü Olabilirler

Bazı araştırmacılar, SSRI’lerin daha düşük kemik yoğunluğu ve yaşlı insanlarda daha fazla kalça kırığı ile ilişkili olduğunu bulmuş ve bu da SSRI alan kişilerin düzenli osteoporoz taramalarına sahip olduğunu düşündürmektedir.

Bununla birlikte, diğer çalışmalar bu bağlantıyı bulamadı ve bazı araştırmacıları, SSRI’ların gerçekten düşük kemik yoğunluğu ve kırık riskini artırıp artırmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylemelerini istedi.

Antidepresanlar Fibromiyaljiye Yardımcı Olabilirler

Journal of the American’da yayınlanan bir araştırmaya göre, antidepresanların kullanımı “Prozac gibi SSRI’lar ve özellikle trisiklikler ve tetrasiklikler gibi daha eski antidepresanlar dahil” fibromiyaljiden mustarip insanlarda daha az ağrı, daha az uyku bozukluğu ve daha az depresif ruh hali ile ilişkilidir.

Antidepresanların Etki Etmesi Haftalar Alabilir

Bazı hapların hızlı bir etkisi vardır. Bununla birlikte, psikiyatristler, SSRI’ların beyinde ve vücutta ruh halini etkileyebilecek noktaya kadar birikmesinin sekiz haftayı bulabileceğini söylüyor.

Bu fenomen “Prozac gecikmesi” olarak bilinir. Bu nedenle, bir SSRI alıyorsanız ve işe yaramıyor gibi görünüyorsa, yeterince zaman ayırdığınızdan emin olmanız gerekebilir.

Benzer Yazılar

Astım Hastalığı Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Sağlık 2 gün önce

Astım hastalığı hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz. Astım nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir ve kontrol altına alınabilir? Astımın nedenleri, tanısı ve tedavi yöntemleri hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

Ayak Mantarı ile Başa Çıkmanın Güçlü Yolları

Sağlık 2 gün önce

Ayak mantarı nedir, nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir? Doğal yöntemler ve önlemler hakkında bilgi. Ayak mantarı ile mücadele için ipuçları.

Sağlıklı Beslenme İçin Etkili ve Kolay 7 Yöntem

Sağlık 2 gün önce

Sağlıklı beslenme için dengeli planlar, organik ürün tercihleri, su tüketimi ve porsiyon kontrolü gibi yöntemlerle kolay ve etkili bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Sağlıklı atıştırmalıklar seçmek ve hazır gıdalardan kaçınmak da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Sitemizde yayınlamam bütün yazılar bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Kesinlikle Doktorunuza Danışmadan Hiç bir şey yapmayın.